ITC TI-500DTB 5 Zones Digital Mixer Amplifier with Mp3/Tuner/Bluetooth(Phone Jack Mic Input)
WhatsApp For Pricing
• 500 Watt rated power and 5 Speaker Zones
• Standard rack mounted design(1U) with delicate SMT technology
• Support mp3
• Tuner
• Bluetooth remote control function
• Remote control distance can reach 8 meters
Share it:
Features
Features
ITC TI-500DTB 5 Zones Digital Mixer Amplifier
Model TI-120DTB TI-240DTB TI-350DTB TI-500DTB
Output 4-16Ω, 100V
Output Power 120W 240W 350W 500W
Input Sensitivity
& Impedance
MIC1, 2, 3, 4 Input:5mV/600Ω  Unbalanced 6.3 connector
AUX1, 2 Input: 350mV/10KΩ  Unbalanced RCA connector
EMC Input: 775mV/10KΩ  Unbalanced 6.3 connector
Output Sensitivity &
Soure Impedance
MIX OUT:1000mV/470Ω  Unbalanced RCA connector
Tone Bass: ±10dB at 100Hz    Treble: ±10dB at 10KHz
Frequency Response 50~16KHz(+1dB,-3dB)
S/N Rate MIC1, 2, 3: 66dB; AUX1, 2: 80dB
THD Less than 0.5%(at 1KHz,1/3 Rated Power)
Mute Function EMC>MIC1>MIC2, MIC3, AUX1, AUX2
Capacity 5 Zones
Channel Crosstalk ≥50dB
Attenuation
Heat Dissipation The fan starts work when powered on. Winds flank in and out
from the back, can lead to strong cooling effect.
with infinitely variable speed.
Protection Short circuit, overload and overheat
Power Supply ~220-240V /50Hz
Power Consumption 160W 300W 450W 630W
Dimension 484×260×44mm